Migrācija Igaunijā – kādēļ mums būtu par to jārunā?

2017.gadā nevalstiskā organizācija Mondo veica aptauju par migrāciju vairākās Eiropas valstīs, tajā skaitā iekļaujot Igauniju, un rezultāti bija pārsteidzoši – tikai 28% no jauniešiem Igaunijā domāja, ka ir pietiekoši labi informēti par migrācijas tēmu, un 31% domāja, ka imigrācija Eiropā no teritorijām ārpus ES ir problemātiska. Es uzskatu, ka šī statistika norāda uz to, ka cilvēki vēl joprojām nav informēti par imigrācijas vispārējo konceptu un par iemesliem, kādēļ cilvēki izvēlas pārvākties uz ārzemēm.

Cilvēki ir devušies apkārt pasaulei, jau kopš tie ir pastāvējuši. Vienīgā pārmaiņa ir tā, ka mēs dzīvojam periodā, kad ceļošanas veidi ir palikuši efektīvāki kā jebkad iepriekš, tādēļ pārvietošanās notiek ātrākā tempā, kas, savukārt, sakrīt ar citiem faktoriem, kā konflikti, labāku iespēju meklējumi un klimata pārmaiņas.

Es studēju antropoloģiju, tādēļ cenšos izprast, no kurienes rodas bailes un stereotipi. Es bieži sarunājos ar saviem vecvecākiem, kuriem ir bažas par Igaunijas kultūras un tradīciju labklājību. Viņi baidās par to, ka šīs lietas, kas ir tik ļoti tuvas viņu sirdīm, reiz beigs pastāvēt. Diemžēl, viņi nav vienīgie cilvēki, kuri tā domā. Tieši tādēļ mēs esam izlēmuši izveidot deviņas īsas dokumentālās filmas par migrāciju un rādīt tās skolās, lai raisītu diskusiju par tēmām, kas ir saistītas ar migrāciju.

Mūsu galvenais mērķis ir izpētīt migrācijas nozīmi, kas ir ļoti saistīta ar šodienas realitāti. Mūsu stāsti ir atšķirīgi – daži ir migrējuši, jo viņu vecāki dzīvo dažādās pilsētās, kamēr citi izvēlas doties apmaiņas programmās uz gadu vai arī mīlestības dēļ. Migrācijas vārda nozīme ir daudz plašāka nekā tās stereotips, un tas ir tas, uz ko mēs norādām šajā projektā/video.

Migrācija ir 21.gadsimta realitāte, un tās dēļ Igaunijas kultūra nepazudīs – tā nav tāda pati, kāda tā bija 50 vai 100 gadus tālā pagātnē, par cik tā nepārtraukti mainās un paliek ar vien vairāk dažādota. Es personīgi domāju, ka tas ir skaisti un aizraujoši. Filmas attēlos daudzveidīgus tēlus un stāstus gan no šejienes, gan no turienes, atspoguļojot tādas tēmas kā draudzība, atsvešināšanās, un, visievērojamāk, cerība. Mēs ceram, ka šie stāsti spēs dot jauniešiem labāku izpratni par migrāciju un tās vispārējo kontekstu. Šīs filmas tiks rādītas viscaur Igaunijai, it īpaši mazākajās teritorijās, kur dezinformācija un bailes no migrantiem var būt krietni vien ievērojamākas nekā lielākās pilsētās. Ja mēs ar savu darbu varam pavērt plašāku pasaules skatījumu vismaz vienai personai, tad es personīgi to varētu saukt par piepildītu misiju. Caur filmu skatīšanos mēs vēlamies raisīt šo ļoti nozīmīgo diskusiju, lai varētu veidot informētāku, miermīlīgāku un uzņemošāku sabiedrību, kuru visi varētu saukt par mājām.

/ Nora Roosimölder

Previous story Back Next story Forward

Partneri